Karma Kişiselim
Bugünün Tarihi :

21 Haziran 2013

Google Doodle : Yaz Gündönümü

Yaz Gündönümü Doodle oldu.
Google 21 Haziran'ın önemine uygun bir doodle hazırladı. Kuzey Yarımküre'deki ülkelerde google kullanıcıları Yaz Gündönümü doodle ile karşılaştı. Yaz Gündönümü bir değişimdir. Yaz Gündönümü birlikte değişimler olmaktadır. Yaz Gündönümü nedir, neler değişir hepsini sizler için derledik.
İşte Yaz Gündönümü.

Yaz Gündönümü

Google 21 Haziran'ın önemine uygun bir doodle hazırladı. Kuzey Yarımküre'deki ülkelerde google kullanıcıları Yaz Gündönümü doodle ile karşılaştı. Yaz Gündönümü bir değişimdir. Yaz Gündönümü birlikte değişimler olmaktadır.  Yaz Gündönümü nedir, neler değişir hepsini sizler için derledik.

Yaz Gündönümü Kuzey yarımkürede yazın başlangıcı anlamına gelmektedir. Yaz Gündönümü için hazırlanan hareketli doodleda çocukların deniz keyfi gösterilmektedir.Yaz Gündönümü için hazırlanan doodle son dönemin en çok konuşalan Alman grafik tasarımcısı Christoph Niemann tarafından hazırlanmıştır.

Yaz Gündönümü dört yılda bir kez farklı tarihte yaşanır. Yaz Gündönümü dört yılda bir kez 20 Haziran'a denk gelmektedir.

Yaz Gündönümü Kuzey Yarımküre'de ve Güney Yarımküre'de değişikliklere sebep olur.Yaz Gündönümü'nden sonra Kuzey Yarımküre'de gündüzler kısalmaya başlamaktadır.Güney Yarımküre'de ise uzamaya başlamaktadır.

Yaz Gündönümü ile birlikte gölge boylarında da değişiklikler oluyor. 21 Haziran tarihinde Kuzey Yarımküre'de olan ülkelerde en kısa gölge boyu olur.

Yaz Gündönümü'nde kutup dairesinde 24 saat gündüz yaşanmaktadır. Güney kutup dairesinde ise 24 saat gece yaşanmaktadır.

Yaz Gündönümü'nde saat 12'yi gösterdiğinde güneş dik bir açıyla gelmektedir. Yengeç dönencesinde gölge boyu bu saatlerde sıfırdı.

Yaz Gündönümü için çok konuşulan doodle'ı hazırlayan Christoph Niemann'ı yakından tanıyalım.

Hareketli bir Doodle ile kutluyor.


Geçtiğimiz yıl 20 Haziran'a denk gelen yaz gündönümü bu yıl 21 Haziran'da Google tarafından hazırlanan bir Doodle ile kutlanıyor. Christoph Niemann tarafından hazırlanan hareketli Doodle Google'a girenleri karşılıyor. Doodle hareketli dalgalarla yazın geldiğini müjdeliyor.

Güney yarımkürede Google'a girenler ise 2013 Kışdönümü'nün kutlandığı bir Doodle ile karşılaşıyor. Yine Christoph Niemann tarafından hazırlanan Doodle'da kışı hatırlatan örgü teması görülüyor.

Benzer Konular

7 yorum :

 1. Adsız04:08

  artık yaz geldi yehuu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen yaz geldi anca bi rahat ettik.

   Sil
 2. Adsız04:09

  Güzel Bir doodle

  YanıtlaSil
 3. Sonunda Güzel bir konuda doodle yaptılar :)

  YanıtlaSil
 4. Muhteşem yani Ama google yazısına benzememiş :D

  YanıtlaSil

Yorum atın çekinmeyin, doğrulama kodu yok rahat rahat yapın yorumunuzu.:)

ANASAYFA | DESTEK OL | İLETİŞİM | REKLAM VER | TOZLU RAFLAR

© 2013 - 2014 | Eren Koçin
Eren Koçin